arrow
Наш сайт використовує файли cookie
Блог
Стаття
Бобові як замінник м’яса
img
Бобові як замінник м’яса

Ідеальний аналог м’яса чи неповноцінне джерело білка? Про бобові ходить багато легенд, та що говорять про це спеціалісти? Давайте розбиратися! 

Дієтологи радять додавати до свого раціону багаті мінералами, вітамінами, макро- та мікроелементами бобові: квасолю, сочевицю, маш, горох та ін. Смачний і недорогий продукт може стати гідним джерелом білка. Поживність та доступність — головні переваги бобових. Проте, перш ніж додавати до свого раціону цінний продукт (якщо ви не звикли до його вживання) або заміняти ним м’ясо, рекомендуємо почати з розуміння основ.

Джерело вегетаріанського білка

Білок є одним із найважливіших макронутріентів, від якого залежить стан нашої шкіри, нігтів, суглобів, м’язів та і всього здоровʼя загалом. Хронічна нестача білка буде провокувати проблеми з багатьма процесами організму. А вам це точно не потрібно!

На етапі, коли здорова людина вирішує відмовитися від тваринного білка або частково замінити його, важливо заповнити пробіл іншими джерелами протеїну, аби не потрапити у дефіцит*.

Продукти із вмістом рослинного білка можуть повністю замінити продукти тваринного походження,” — це правди чи міф?

Рослинний білок справді може стати альтернативою традиційного, проте доведеться складати якісне меню. Що це означає? В рослинних джерелах білка присутні незамінні амінокислоти, але не в повному обсязі (саме тому їх називають неповноцінними джерелами). Проте ця проблема легко вирішується: аби заповнити нестачу, достатньо поєднувати різні види рослинного білка у раціоні протягом дня.

Золотим стандартом такого поєднання вважається формула “злакові + бобові”. Під злаками у даному випадку ми розуміємо гречку, кіноа, амарант і тд. Вправно складене меню — запорука смачного харчування та здорового життя!

Але при його складанні враховуйте, що нормою білка на день вважається 1г мінімум на 1кг ваги (цей показник дещо відрізняється у залежності від статі, віку, активності й ін.). Нагадуємо, що 1г м’яса (наприклад) не дорівнює 1г білка.

*Просимо бути особливо уважними, якщо Ви маєте будь-які проблеми зі здоров’ям, і в такому разі консультуватися з лікарем.

Міфи те легенди: бобові

Про бобові у якості замінника білка ми вже зрозуміли. А які ще міфи ходять навкруги вживання цієї групи продуктів?

1. Міф №1: Білки з бобових майже не засвоюються.

Цей міф ми чули багато разів! Що говорять про нього спеціалісти:

Дійсно, аби “дістатися” до білка у рослинних клітинах, нашому організму треба спочатку перетравити їх вуглеводну мембранну. Цей процес виглядає дещо складнішим для перетравлення у порівнянні із засвоєнням тваринного білка, але не є проблемою для шлунку: в кінцевому випадку організм все одно перетравлює рослинний білок та засвоює до 80 його відсотків, що є чудовим показником.

2. Міф №2: На бобові завжди є реакція організму у вигляді газів.

Як насправді:

Бобові у силу специфіки свого складу дійсно здатні викликати підвищене газоутворення, чим можуть спричинити певний дискомфорт. Проте такого ефекту можна позбутися! Як це зробити, читайте нижче.

3. Міф №3: Протеїн— єдине, заради чого варто включати у раціон бобові. 

Що ми про це думаємо:

Рослинний білок — приваблива, проте далеко не єдина перевага цінної групи продуктів! Бобові містять у собі харчові волокна та крохмаль, що є хорошою живильною основою для кишкової флори. Окрім того, склад багатий на бета-картони, вітаміни групи В і РР, а також такі мінеральні речовини як, наприклад, залізо, кальцій та ін.

Як подружитися із бобовими?

Якщо нам важко перетравлювати їжу, найчастіше у цьому винні не продукти, а стан нашого ШКТ. Тому завжди варто спочатку вилікувати травну систему, а вже потім експериментувати з їжею. 

А ось декілька порад про те, як можна позбутися дискомфорту при вживанні бобових для здорової людини:

  • Для легшого перетравлення та засвоєння бобових, дуже важлива їх правильна термічна обробка. Готувати продукт варто на повільному вогні й довго, аби не зруйнувати структуру макронутріента.
  • Перед приготуванням рекомендується замочити боби. Для цього існують різні способи, проте об’єднує їх головна порада: змінювати воду кілька разів, аби вимити токсичні речовини.
  • Сіль додавати вже тоді, коли страва буде практично готовою.
  • Так само, різного роду добавки, як от томатна паста, цукор або оцет, додавати у кінці.
  • А от спеції можна класти під час приготування — так бобові отримають насичений смак і аромат. А ще маємо для вас секретний список спецій, які здатні нейтралізувати ефект газоутворення після поїдання бобовими! Про них написали нижче.

Дуже частою причиною різкої реакції на бобові є те, що організм просто не звик до перетравлення такої групи продуктів. Рішення: поступово вводити у раціон боби, і вже за 2-3 тижні небажаний ефект після їх вживання зникне. Починати варто із легших для шлунку сочевиці або машу.

З чим їсти

Смакуйте бобами у поєднані із овочами у будь-якому вигляді — це смачно і корисно! А от поєднання з м’ясом краще обмежити: воно може виявитися заважким для організму. Те саме стосується молочних продуктів, риби та яєць: протипоказів немає, проте ці сети можуть дещо обтяжувати шлунок.

Коли є здуття — рекомендуємо додавати до бобових такі спеції: кроп, фенхель, куркуму, кориандр. Вони нейтралізують небажаний ефект.

А мінуси у бобових існують?

Бобові мають у своєму складі антинутріент фітінову кислоту, яка може (якщо нею зловживати) перешкоджати засвоєнню деяких мінералів. Проте замочування бобових значно знижує її рівень у продукті до безпечного та нешкідливого.

Крім того боби мають високий вміст алкалоїдів, що інколи можуть викликати розлади шлунку. 

Як і з кожним іншим продуктом, треба бути уважним до недоліків його споживання. Проте боятися їх не варто — а лише бути уважними до свого шлунку, прислуховуватися до його бажань, а за потреби — консультуватися з лікарем.  

 

Сподіваємося наш матеріал був для вас корисним і допоміг розібратися в основних моментах, пов’язаних із вживанням бобових.

Бажаємо вам здоровʼя, друзі, та смачних страв на сімейному столі!

lotus petals